REAL MADRİD CF TARİHİ

real madrid cf tarihi, real madrid aldığı kupalar, real madrid iletşim adresi, real madrid kulüp telefonu, real madrid stadyumu, santiago bernabeu,
real madrid aldığı kupalar, real madrid cf tarihi, real madrid iletşim adresi, real madrid kulüp telefonu, real madrid stadyumu, santiago bernabeu, la liga, ispaya

Real Madrid CF  

Kuruluş Tarihi: 1902 - İspanya
Stadyum: Santiago Bernabeu
Kapasite: 80354 Kişi
P.Değeri : 778.650.000 EUR
La Liga Lig seviyesi: İspanya1.Lig sıra: 1
Bu tarihten beri Lig'de: 78 Yıl (2017)
Takma isim(ler) :
Los Blancos (Beyazlar)
Los Merengues (Merengues)
Los Galácticos (Galaksililer)
Los Vikingos (Vikingler)
Kısa isim(ler): R. Madrid, RMA
Renkler: Eflatun - Beyaz
Telefon : 91 3984300
Fax : 91 3984386
Adres : Estadio Santiago Bernabeu, Avda. Concha Espina 1, 28036 Madrid
Web Sitesi: Real Madrid CF | Web Oficial

Real Madrid CF, FIFA tarafından 20. yüzyılın en iyi futbol takımı olarak belirtilen ve merkezi İspanya'nın Madrid şehrinde kurulmuş olan ve futbol şubesi ile tanınan spor kulübü. İsminde bulunan "Club de Fútbol" ibaresine rağmen sadece futbol değil basketbol takımıda vardır.

Avrupa Kulüpler Birliği'nin kurucu üyelerinden biri olan Real Madrid, eski G-14 oluşumunun da kurucu üyelerinden birisidir. Kulübün isminde bulunan "Real" kelimesi İspanyolca'da "kraliyet" anlamına gelmektedir ve bu unvan logosunda bulunan kraliyet tacı ile birlikte 1920 yılında XIII. Alfonso tarafından kulübe verilmiştir. Real Madrid; Real Sociedad, Real Unión, Real Betis ve Real Zaragoza ile birlikte isminde "Real" unvanını kullanma ve logosunda kraliyet tacını taşıma yetkisini direkt olarak kraldan alan ender kulüplerden biridir.

1902 yılında kurulan kulüp tarihi boyunca hiç küme düşmemiştir. 1950'li yıllarda hem Avrupa hem de İspanya futbolunda önemli bir güç haline gelmiş, 1980'li yıllarda kazandığı iki UEFA Kupası, beş La Liga şampiyonluğu, bir İspanya Kral Kupası şampiyonluğu ve üç İspanya Süper Kupası ile La Quinta del Buitre olarak anılır olmuştur.

Kurulduğu yıldan beri birçok kez logosunu yenilemiştir. 2014 yılında ise Uluslararası Abu Dabi Bankası ile anlaşma yapmıştır. Abu Dabi ve Birleşik Arap Emirliklerinde bulunan Müslümanlarının tepkisi ile karşılaşmamak için sadece Birleşik Arap Emirliklerinde geçerli olmak üzere logosunda bulunan hacı kaldırmıştır.[6] Real, kurulduğu ilk dönemlerde beyaz üzerine çapraz lacivert çizgili forma giymekte iken özellikle seslerini duyurmaya başladıkları 1950'li yıllarda giydikleri düz beyaz formalar sebebi ile "Beyazlar" anlamına gelen "Los Blancos" lakabı ile tanınmaya başlamışlardır. Kulübün stadyumu olan Santiago Bernabéu Stadyumu, 1947 yılında açılmıştır. Kapasitesi ilk dönemlerde 120.000 kişi olmasına rağmen UEFA standartlarına uyması için sonraki yıllarda kapasitesi düşürülmüştür.

Real Madrid'in ezeli rakiplerinden olan FC Barcelona ile oynadığı karşılaşmalar "El Clásico" olarak nitelendirilmektedir ve bu rekabet tüm dünyadaki futbolseverler tarafından takip edilmektedir.

Kulüp, 650.000.000$ gelirle dünyanın en çok gelir sağlayan kulübü olmakla birlikte, 2013 itibarıyla 3.300.000.000$ marka değeriyle en değerli futbol kulübüdür.

Real Madrid tarihi boyunca;

32 La Liga,
19 İspanya Kral Kupası,
9 İspanya Süper Kupası,
11 UEFA Şampiyonlar Ligi,
2 UEFA Kupası,
3 UEFA Süper Kupası,
3 Kıtalararası Kupa ve 2 FIFA Dünya Kulüpler Kupası şampiyonluğu yaşamıştır.


Bu haber, real madrid cf tarihi, real madrid aldığı kupalar, real madrid iletşim adresi, real madrid kulüp telefonu, real madrid stadyumu, santiago bernabeu, ile ilgilidir.


EmoticonEmoticon