FUTBOL TARİHİ

FUTBOL TARİHÇESİ

Basit şekilde ayak topu oyunu olarak adlandırılan futbolun tarihi milattan öncesine dayanır. Tam olarak ne zaman ve nasıl doğduğuna dair bir bilgi olmasa da, Romalıların ayak topunu şimdiki futbola benzer bir oyuna çevirerek, M.Ö.600’lü yıllarda Harpastum adını verdikleri bir eğlence şekline dönüştürdükleri, çoğu kaynakta geçmektedir.

futbol ilk kez ne zaman oynandı, futbol ne demek, futbol tarihi, futbol terimleri, nerede oynandı, futbolun tarihçesi, ilk futbol oynanan yer, futbolun beşiği, futbol, modern futbol, önemli futbol olayları

Geniş kitleleri peşinden sürükleyen bu sporun vatanı olarak ise İngiltere gösterilir. Futbolun şu andaki ismi de İngilizce kaynaklı olup, “foot” (ayak) ve “ball” (top) kelimelerinden oluşan “Football”dan gelmektedir. İlk top ise domuz derisinden yapılmıştır. Kısa sürede bu spor o kadar ilgi çekmiştir ki, 1400’lü yılların başında krallık tarafından, erkekleri kötü etkilediği düşüncesiyle bir ara yasaklanmıştır.

Günden güne daha çok popüler olan “ayak topu” 19.yüzyılın başlarında kurallar konarak oynanmaya başlanmıştır. Cambridge Üniversitesi’nde toplanan temsilciler, 1848 yılında tarihte Cambridge Kuralları olarak geçen ilk resmi futbol oyun kurallarını belirlemişlerdir.

Modern Futbola Geçiş

Daha ciddi bir şekilde oynanmaya başlayan oyun, ilk futbol kulübünün 1857’de kurulmasıyla resmileşmeye başlar. İngiliz kulübünün adı Sheffield’tır. Bundan sonra art arda kulüpler kurulmaya başladı. Bunun sonucunda futbolun ilk resmi kurumu FA (Football Association) – İngiltere Futbol Federasyonu 1863’te kuruldu. Günümüz futbolunun temel kurallarını belirleyerek 13 maddeden oluşan bir bildiri yayınladı ve maçlar artık bu kurallar çerçevesinde oynanmaya başlandı. Dünya’daki ilk futbol turnuvası da halen devam etmekte olan FA CUP adı verilen İngiltere Federasyon Kupası’dır.

Futbol Tarihinden Anektodlar

1872 – İlk milli maç oynandı. İngiltere – İskoçya
1876 – Köşe vuruşu (korner) kuralı çıktı
1882 – Futbol kurallarını belirleyen İnternational Board kuruldu.
1891 – Penaltı kuralı onaylandı
1899 – Oyun süresinin 90 dakika olması belirlendi.
1903 – Averaj sistemi kabul edildi
1908 – Bu spor ilk kez olimpiyat oyunlarında oynandı (Londra)

En fazla gol atan futbolcular kimler? tıklayınız...


futbol ilk ne zaman oynandı, futbol ne demek, futbol tarihi, futbol terimleri, futbolun tarihçesi, ilk futbol oynanan yer, futbolun beşiği, modern futbol, önemli futbol olaylarıEmoticonEmoticon