SPOR ANALİZ - HOLİGANİZM


holiganizm, holigan, fanatik, taraftar, süper lig, holiganlar, futbol, fanatizm, sporyazari.net
holiganizm,holiganlar,fanatizm,holigan,fanatik,sporyazari.net,süper lig,taraftar,futbol,köşe yazarları,köşe yazısı,spor köşe yazıları,

HOLİGANİZM

Fanatiklik ya da fanatizm, bilimde, siyasette, milliyetçilikte, hemşehricilikte, hatta sanatta dahi vardır. Spordaki fanatikliğin adı holiganizmdir. Holiganizm, fanatik kişilerin sporun içine şiddet içeren davranışlar sokmasıdır. Holigan adı verilen taraftarlar, sporun fair play felsefesine aykırı, centilmenliği kabul etmeyen, barışçıl düşünmeyen, kavgacı ve savaşçıl bir düşünce yapısı ile, rekabet duygusunu uç noktalarda yaşayan insanlardır.

Holiganizm daha çok futbolda kendini göstermektedir. Bazı futbol taraftarlarının, öfkeyi, saldırganlığı ve şiddeti futbolun içinde kabul edilebilir görmesi ve takımların milyonlarca taraftar kitlesine sahip olması, futbolda fanatizmin yani holiganizmin daha fazla görülmesine neden olmaktadır.Futbol, insandaki rekabet duygusu ve tarafgirlik duygusuna en fazla hitap ettiği için, üzerinde birleşilen en önemli spor dalı haline gelmiştir.

Buradaki en önemli husus şudur. Taraftar olmakla, fanatik olmak ayrı şeylerdir. Normal bir futbolsever öncelikle sporu, sonra takımını sever. Takımının rengine, armasına ve formasına aşkla bağlıdır. Galibiyeti sevinçle kutlarken, galibiyeti kutlayan rakip taraftarları da hoş görür. Kişi yenilgiyi kabul etmeyip, mağlup oldukları rakip takımın taraftarlarına öfke ve düşmanlık duyguları ile bakar, takımına karşı haksızlık yapıldığını körü körüne savunursa, burada fanatizm devreye girer.

Holiganizm futbolun kanayan yarasıdır. Futbol, kimi kesimler tarafından öfkenin, şiddetin ve saldırganlığın kabul edilebildiği, başka yerde söyleyemediği küfürleri pervasızca söylediği, taşkınlık ve saldırganlık yaptığı bir spor dalı durumundadır. Futbol maçlarını, öfkesini ifade etme yeri ve stres atma alanı olarak görmektedirler. Aslında böyle kişiler takımını değil de kontrol edemediği öfkesini sevmektedir. Bu kişiler takımına da büyük zararlar vermektedirler.

Holigan olmaya yatkınlık çocukluktan itibaren başlamaktadır. Çocuk yaşta nefret ve öfke patlaması yaşayan insanlar, ilerleyen yaşlarda holiganizme esir olmaktadırlar. Bu kişiler duygusal olarak dengeli değillerdir. Kendi duygularını tatmin için fanatizm yolunu seçmektedirler.

Fanatizmin ilacı, öz eleştiriyi öğrenmek ve bu öz eleştiri becerisini sürekli geliştirmektir.  Rakip takım taraftarlarına karşı empati yapmayı başarabilmektir. İşte bu da küçük yaşlarda öğrenilmesi gereken bir davranış modelidir. Spor ahlakının küçük yaşlarda öğretilmesi gerekir. Toplumun, ailenin ve futbol yöneticilerinin bu davranışları onaylamaması holiganizmi geriletir. Erkek çocuk daha çok babayı model alır. Baba iyi bir rol model olmalıdır.

Holiganlar daha çok İngiltere başta olmak üzere, Balkan ülkeleri ile Arjantin ve Meksika gibi ülkelerde görülmektedir.

Holiganlarda özgüven eksikliği vardır. Abartılı bir şekilde severler. Egolarını tatmin etme yönünde yaşarlar. Kusurlarını görmezler. İlişkileri sağlıksızdır. Hukuku yok sayarlar. Narsist’dirler…

Ancak aile ve toplum birlikte hareket ederek holiganizmin önüne geçebilir.

Abdurrahman ACER/www.sporyazari.netholiganizm, holigan, fanatik, taraftar, süper lig, holiganlar, futbol, fanatizm, sporyazari.net


EmoticonEmoticon