HAMİLE KADINLARIN YAPMASI GEREKEN EGZERSİZLER

hamile, hamilelik, hamilelik egzersizleri, hamile kadınlara egzersiz, hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler, hamileliğin son  altı ayı

Hamile Egzersizleri

Hamile egzersizi, Hamile olan bayanların yapabileceği egzersizleri şimdi paylaşmak gerekir ise en önemlisi şöyle tarif edebiliriz. Hamile olan kişilerin öncelikli olarak yaptığı hareketler kısıtlı olmalıdır. Hamile olan kişi oturmasına, kalkmasına her haline dikkat etmesi bebek ve kendi sağlığı için son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı hamile olan kişinin egzersiz yapma isteğini öncelikli olarak doktoru ile görüşmesi gerekir. Doktor hamile olan kişinin egzersiz yapabileceğini söyler ise, bazı hareketleri yapabilir. Ancak doktor bebek ve anne sağlığı için uygun görmezse egzersiz yapılması sakıncalı olabilir. Annenin yapabileceği en güzel egzersiz öncelikli olarak bol oksijenli bir havada  yapacağı yürüyüş olacaktır. Bu sayede anne gerekli şekilde hareket etmiş olurken; vücududa gerekli şekilde çalışmış olacaktır. Bu sebepten dolayı anne adaylarına tavsiye edeceğimiz en güzel egzersiz, öncelikli olarak yürüyüş yapmak olacaktır.

Hamileliğin son altı ayında yapılması gerekenler

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemlerinde hafif tempolu bir şekilde yürüyüş yaparak, annenin omurgalarının güçlenmesi sağlanır. İlave olarak da anne pilates yoga gibi egzersizler yaparak;kendini yormadan  spor yapmış olur. Hamileliğin ilk zamanlarında yapılan yürüyüşlerin sonunda, anne biraz daha rahat hareket ederken; son zamanlara doğru bebeğin büyümesiyle annenin sıkıntılı dönemleri başlar. Bu dönemlerde yavaş yürüyüşler, yoga gibi ve plates ile anne egzersiz yapabilir. Anne bebeğe karşı baskı oluşturulacak hareketlerden ve egzersizlerden uzak durmalıdır.

Annenin yapabileceği en iyi egzersiz ve oturma pozisyonları ile güvenilir bir şekilde hareket etmektir. Bu şekilde anne kendine yeni egzersizler üreterek spor yapmış olur. Bebeğin son dönemlerinde, yani hamileliğin 7 -8- 9 uncu aylarında annenin karnında büyümeler  olduğu için annenin hareketleri kısıtlanır. Bu dönemde anne bebeğin hareketlerini kısıtlamayacak şekilde oturma pozisyonunda ki hareketleri ile egzersiz yapmış olur. Bunun yanısıra yavaş yürüyüşler ile en güzel spor yapmış olur. Ayrıca pilates gibi  kendini yormadan yapacağı egzersizler  kendisi ve bebek sağlığı için önemlidir.

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Hamile olan bayanların kas yapılarında değişiklik yaşandığı dönem olduğu için, annenin bel ve sırt ağrıları çekilmez hale alabilir. Bu sebepten dolayı anne için en sağlıklı spor yürüyüş olmalıdır. Annede meydana gelen değişimler sonucu, annenin hareketleri kısıtlanabilir. Bu sebepten dolayı annenin yapabileceği en güzel spor hafif tempolu yürüyüşler ve pilates olacaktır. Gebelik esnasında pilates gebeliğin ilk aylarında başlayıp doğuma kadar devam edebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, riskli hamileliklerde annenin dikkat ederek hareketlerini kısıtlanmasıdır. Hamilelik esnasında anne yapacağı bütün hareketlerine dikkat etmeli, kendini bebeğinin sağlığını tehlikeye atmamalıdır. Annenlere yapacağımız en güzel tavsiye, hamilelik esnasında yürüyüşe başlayıp; hamilelik sonuna kadar düzenli bir şekilde spor yapmak, Hamilelik bitinceye kadar spor yapmaya devam etmesidir.hamile, hamilelik, hamilelik egzersizleri, hamile kadınlara egzersiz, hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler, hamileliğin son  altı ayı, hamile egzersizleri,hamilelikte spor,sağlıkEmoticonEmoticon