GÖZ EGZERSİZLERİ

egzersiz çeşitleri, egzersizler, göz egzersizleri, gözler için egzersiz, göz sağlığı için ne yapmalı, göz sağlığı için egzersizler


Göz Sağlığı İçin Egzersizler

Göz egzersizleri, Günlük hayatta hep gözümüzü tembelleştiren göz kaslarımızın gücünün azalmasına neden olan birçok sebepleri vardır. Bilgisayar ve televizyon karşısında uzun süre oturmak, en önde gelen göz kaslarımızı tembelleştiren sebepler arasındadır. Belirli bir noktaları uzun süre bakmak gerçek hayatta işlerimizde hallederken vücudumuzda daha çok olumsuz etkileri olabilmektedir. Göz kasları yetersizliği kuşkusuz gözde  yorgunluk ve göz kuruluğu gibi bir çok ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Aynı zamanda uzun süre belirli bir yerlere bakmak,  yanlış ve yetersiz aydınlatma gibi sebepler göz kaslarımızın tembelleşmesine neden olmaktadır. Gözlerimizin tembelleşmesi birçok hastalığı beraberinde getirir. Bu rahatsızlıkların başında,  göz tansiyonu ve göz kuruluğu ön plandadır. Göz kaslarımızın meydana gelecek rahatsızlıkları engellemek adına gözlerimizi daha güçlü hale getirebilmek için yapmamız gereken birçok egzersizler vardır. Oturarak ayakta veya yatarak da yapılabilecek hareketler çok kolaydır. Özellikle küçük yaşlarda çocuklara egzersizleri öğretmenimiz de çok fayda vardır. Onların geleceğini daha parlak bakmaları açısından bu son derece önemlidir. Vücudumuzdaki en ince ve hassas deriye sahip olan gözler, göz  çevremizde meydana gelen kırışıklık ve gözyaşı kanalı rahatsızlıklarının olumsuz etkilerinden bir an önce korunmamız da fayda vardır. Gözlerimizi hareket ettiren, onun kıvraklığını hızlandıran ve belirleyen çabukluğunu belirleyen kaslar vardır. İnsanların öğrenmelerini büyük bir kısmını gözler sayesinde yapmaktadır. Göz kasları beynimizin algılama  açısından büyük oranda etkilenmektedir. Bu kadar sık sık egzersizler yapıldığı takdirde,  günlük hayattaki koşuşturmacalar ve bu kaslarımızın egzersiz yapmayı sağlamakla birlikte, göğüs kaslarınızı tembelleşmesini engelleyebiliriz.
Göz kaslarımızı güçlendirmek ve yazıya daha iyi konsantre olabilmek açısından, etrafımızı daha sağlıklı görebilmek açısından evlerimizde yapılan egzersizlere çok önem vermeliyiz ve dikkate almalıyız.

Göz egzersizleri için yapılacak olan hareketler:

-Başımızı dik tutarak karşıya  bakmamız lazım ve başımızı hiç kıpırdatmadan gözlerimizle tavana bakalım, geriye bakalım, sağa sola bakalım, sol üst köşeye bakalım, sağ alt köşeye, sağ üst köşeye, sol üst köşeye, yukarı sola, aşağı sağa yukarı bakarak gözlerimizde çemberler çizelim. Yaptığımız  çember hareketlerini ters yönde çevirelim.

-Gözümüzün alt ve üst kapaklarında göz kırpma hareketleriyle hızlı hareket ettirmeliyiz. Gözlerimizi kapatalım ve  göz kapaklarınızı aşağı doğru çekerek karşı bir direnç oluşturalım.

-Baş parmağınızı bir kafamıza yerleştirerek karşımıza doğru ettirelim.

-Parmağınızı  veya bir kalemi yüzünüzün ön kısmına  tutarak parmağın veya kalemin bir noktasına bakmalıyız. Noktadan ayırmadan kalemimizi  burnumuza kadar,  yavaş yavaş yaklaştırdıkça gözlerimizde şaşılık olma hissi olabilir, sonra tekrar uzaklaştıralım. Bunu 15 kez tekrarlayalım.

-Başı hiç hareket ettirmeden önce yukarıya sonra da aşağı bakmak. Mümkün olduğu kadar uzaktaki bir noktaya dikkat ederek bir sağa bir sola bakmak.

-3 boyutlu resimlere bakmak da ayrıca göz kaslarını geliştirir.

Göz kaslarımız da insan bedeni gibi yorulmaktadır ve bunun içinde kas ağrıları hissedebilirsiniz gayet normal bir olaydır.
egzersiz çeşitleri, egzersizler, göz egzersizleri, gözler için egzersiz, göz sağlığı için ne yapmalı, göz sağlığı için egzersizler


EmoticonEmoticon