DARÜŞŞAFAKA SPOR KULÜBÜ TARİHÇESİ

darüşşaaka doğuş, darüşşafaka, darüşşafaka spor kulübü tarihçesi, basketbol ligi takımları, darüşşafaka ne zaman kuruldu, darüşşafaka kulübü tarihi

DARÜŞŞAFAKA

Darüşşafaka Spor Kulübü 1914 yılında kurulmuş ve önceleri futbol ve voleybol branşlarında faaliyet göstererek önemli başarılar elde etmiştir.

Kulüp, 4 Haziran 1951'de basketbol şubesini açmış, 1950-1951 ve sonrasındaki yıllarda liselerarası şampiyonluk ve yıldızlar basketbol şampiyonluğu başarılarına imza atmış, bu da kulübün basketbol branşına yoğunlaşmasına neden olmuştur. Takım 1960-61 ve 1961-62 sezonlarında Türkiye Basketbol Şampiyonu olmuş ve o yıllarda Avrupa Kupaları'nda üçüncü tura kalan ilk Türk takımı olarak adını spor tarihimize yazdırmış, Türk Basketbolunu popülerleştirmiş ve yıldız oyuncular yetiştirmiştir.

2013 Eylül ayında Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafaka Spor Kulübü ve Doğuş Grubu arasında uzun süreli bir iş birliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol ile Darüşşafaka Basketbol Takımlarının Darüşşafaka Doğuş Sportif Yatırımlar ve Ticaret A.Ş. yönetiminde "Darüşşafaka Doğuş Basketbol adı ile ileri başarılara ulaştırılması ve Doğuş Grubu tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak Darüşşafakalı öğrencilerinin eğitim giderlerine katkıda bulunulması amaçlanmıştır.

Bu oluşum Türk Basketbolunun geliştirilmesine odaklı, "fair play"e dayalı spor anlayışıyla, başarılı takımlar oluşturarak Türk ve Avrupa Basketbol Liglerinde başarılar kazanmayı, sporda fırsat eşitliği misyonu ile ülke çapında amatör sporculara kendilerini geliştirme olanağı sağlayarak altyapıdan itibaren yaşam boyu öğrenen, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu profesyonel sporcular yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Tarihçe

Doğuş Grubu, bu hedefleri gerçekleşmesine yardımcı olmak ve basketbol dalında ulusal ve uluslararası yeni başarılara imza atmak üzere Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Spor Kulübü ile işbirliği içerisindedir. Darüşşafaka Cemiyeti'ne yapmakta olduğu kaynak aktarımı ile Doğuş Grubu, kurumun misyonunun devamı için destek olmaktadır.

Darüşşafaka ve Darüşşafaka Spor Kulübü hakkında detaylı bilgi için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.


darüşşaaka doğuş, darüşşafaka, darüşşafaka spor kulübü tarihçesi, basketbol ligi takımları, darüşşafaka ne zaman kuruldu, darüşşafaka kulübü tarihi


EmoticonEmoticon